Thursday March 6

2014 Festival Schedule

(click titles for individual tickets)
*director/talent in attendance

MAIN THEATER

7:15pm

Redemption Trail*

 

9:00pm – MIDNIGHT

Opening Night Party at

Velo Cult

FRIDAY MARCH 7

MAIN THEATER

5:00PM

Meet the Directors Mixer
(free with LUNAFEST ticket)

7:15pm

Shorts I: LUNAFEST
Granny’s Got Game

Flying Anne

Sidewalk

First Match

Sound Shadows

Maria of Many

Running Dry

Date With Fate

Tiny Miny Magic

9:15pm

Where the Darkness Has to Run* (world premier)

-plays with

Unravel

Claudia’s*

UPPER THEATER

 

 

 

 

6:45pm

La Vallee des Larmes

(The Valley of Tears)

-plays with

Mei Mei*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9:30pm

A Fragile Trust

-plays with

Baffle their Minds With Bullsh*t, Kerry Leigh

 

SATURDAY MARCH 8

MAIN THEATER

12:00pm

Director’s Panel

 

2:00pm

Spring & Arnaud

-plays with

The Healing Power of Art

I Am Sarah Maple*

 

 

—— 4-7PM Happy Hour at Magnolia’s Corner ——

4:45pm

Shorts II: Relationships (mature themes)*

Another Happy Anniversary 

Last Days

Dawn

The Gift of Gravity*

Intuition

The Ex-Lunch*

 

 

 

7:00pm

Собачий Рай (Dog’s Paradise)*

 

 

 

 

9:15pm

Linar*

-plays with

The Apothecary

UPPER THEATER

 

 

 

 

 

2:30pm

Tales From The Organ Trade

-plays with

Mind in Body

X-Ray Man

 

 

4:30pm (please note time change)

A Self Made Man*

-plays with

Practical Things*

Memory of a Butterfly*

 

 

7:30pm

Small Small Thing*

 

 

 

9:30pm

Shorts III: Quirky

Ravel*

Dream Couch Sold Separately*

A Good Match

Buried Treasure

Most Likely to Kill

Undertow

Ending Up*

 

spring forward! ~ SUNDAY MARCH 9

MAIN THEATER

12:00pm

Shorts IV: Animation / Experimental

Bakerman & The Bunnymen*

Hello My Little Friend*

The Wind in the Trees

Eugenia

The Snow

Her Children Mourn

Handi & V

Prima

9*

Out of Step

Tits

All That Glisters

Monkey Rag

 

2:15pm

Shorts V: Family

Miss Finknagle Succumbs to Chaos*

The Ticket Seller*

Æ Har Det Bare Bra (I’m All Right)

Curious Cat’s Christmas

Suite For Two Band Geeks*

Pink Balloons

A Purrfect Pair

Double Shot*

Dear Santa

Lucky Story 

 

4:15pm

Shorts VI: Youth/POW Girls

Moving On

Wynter’s (Six Word Memoir)

Memoirs of a Super Woman

Dessert Contest

You Only Live Once

Lioness in the Wild

Life Timed*

When Life Hands You Lemons

Bye Bye Lullabye

Affording My Future:The High Cost of Higher Education

Evolution

POW Girls Film*

followed by cupcake reception

 

7:00pm

Guest of Honor: An Evening With Joanna Priestley*
closing night reception follows

UPPER THEATER

 

 

 

12:30pm

My Long Neck

-plays with

Cast In Sand*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2:30pm

About Face: The Story of Gwendellin Bradshaw*

-plays with

When I Saw You*

 

 

 

 

 

 

 

 

4:45pm

Shorts VII: It’s Generational

The Hero Pose*

Twinkle, Twinkle*

Ahora, No

Sweet Sweet Country

Six Letter Word*

Rupture*

Door God*

 

 

 

 

 

 

7:15pm

Gideon’s Army

 

9:15pm

Audience Choice Award-Winner –Redemption Trail